CZY MÓZGI KOBIET I MĘŻCZYZN RÓŻNIĄ SIĘ

Udostępnij na:

CZYLI O JEDNYM Z NAJWIĘKSZYCH ODKRYĆ NEURONAUKI 2015 ROKU

Neuroscience, zwane po polsku neuronauką, z pewnością należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin naukowych, dlatego każdy rok obfituje w interesujące odkrycia, a wybór tych najważniejszych należy do niełatwych. Rok 2015 przyniósł ważne odkrycia związane z dekodowaniem sygnałów nerwowych, a więc odczytywaniem treści zawartej w impulsach przekazywanych sobie przez komórki nerwowe. Postęp tutaj wydaje się tak duży, że coraz bardziej realna wydaje się perspektywa realizacji fantazji o możliwości odczytywania ludzkich myśli.

Czy mózgi kobiet i mężczyzn różnią się?  

Zespół Daphne Joel z Tel-Aviv University po przebadaniu 1400 mózgów pod kątem budowy anatomicznej i połączeń neuronalnych wykazała, że raczej nie istnieje coś takiego, jak typowo męski lub kobiecy mózg – bardziej poprawnym ujęciem jest widzenie mózgu jako swego rodzaju „mozaiki” cech męskich lub kobiecych, składających się na indywidualny wzorzec charakterystyczny dla każdego z nas, niezależnie od tego czy jest kobietą czy mężczyzną. Krótko mówiąc, nie można traktować zawartości naszych głów jako kolejnej drugorzędowej cechy płciowej!

Informacja powyżej znajdują się w “Charaktery” , autor  Dr Marek Binder jest psychologiem. Pracuje w Zakładzie Psychofizjologii Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się neurobiologią pamięci i naukowym badaniem świadomości.