Przyswajanie nowych informacji to niezbędna umiejętność w dzisiejszych czasach. Do tego niezbędna jest koncentracja i umiejętność efektywnego uczenia się. Jedni z nas przyswajają nowe informacje szybciej, drudzy wolniej. Wszystko to zależy od indywidualnych predyspozycji a także od wielu czynników zewnętrznych, na które mamy wpływ. Poniżej podajemy czynniki zewnętrzne, które wpływają na poprawę pamięci, a tym samym polepszenie procesów uczenia się.
• Odpowiednia dieta. Jedz regularnie, minimum pięć posiłków dziennie: śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Dostarczaj organizmowi odpowiednie ilości magnezu (np. gorzka czekolada, razowe pieczywo czy banany). Pij dużo wody. Wskazane jest w trakcie uczenia się picie wody, kakao lub gorąca czekolada.
• Sprawdź jakim biorytmem jesteś: sowa, skowronek czy gołąb? Kiedy będziesz wiedział jakim biorytmem jesteś, znajdziesz najlepszą dla siebie porę do nauk Każdy z nas ma inny zegar biologiczny, to znaczy, że o różnych porach dnia mózg jest w stanie pracować wydajniej. Niektórzy uczą się szybciej rano a niektórzy nocą. Sprawdź to.
• Zrób porządek w miejscu przeznaczonym do nauki.
• Rób częste przerwy, najlepiej co godzinę. Otwórz w tym czasie okno i przewietrz pokój lub zrób krótką gimnastykę. Pomoże to w wydłużyć czas koncentracji, a tym samym czas uczenia się. Jeśli jesteś zmęczony, zrób dłuższą przerwę.
• Wskazaną rzeczą jest uczenie się w tym samym miejscu o tej samej porze. Dzięki temu mózg przyzwyczai się do regularnego uczenia się. Przez to, np. siadając do biurka mózg będzie wiedział, że teraz jest czas na naukę.