MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO 2016

Udostępnij na:

W Pałacu Prezydenckim odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, podczas których prezydent Andrzej Duda przyznał prof. Jerzemu Bartmińskiemu nagrodę “Zasłużonego dla Polszczyzny”. Ogłosił także zwycięzcę plebiscytu na lekturę Narodowego Czytania w 2016 roku, którą będzie “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.  Prezydent poinformował, że Narodowe Czytanie “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza odbędzie się 3 września br. Jak mówił, to “piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić”.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego odbyła się również debata pt. „Język wobec zmian społecznych”.Dyskusję poprowadził prof. Marian Bugajski, a zabrali w niej głos m.in.:  prof. Uniwersytetu Śląskiego Danuta Krzyżyk, prof. Uniwersytetu Łódzkiego Andrzej Piotrowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego Magdalena Steciąg, prof. Uniwersytetu Warszawskiego Iwona Burkacka, dr Marek Kochan z Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Katarzyna Kłosińska – sekretarz Rady Języka Polskiego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.